300x200 Series Cratesare available with height options ranging from 100mm to 200mm. These crates are specially suitablefor Automobile, Fasteners , Hardware & Electronics industry.
₹ 525 / Piece Get Latest Price
| Inner Dimension | 565 x 365 x 170 mm |
| Size | 500 x 325 x 150 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Style | Solid Box |
| Brand | Clean BOX |
| Material | Plastic |
| Capacity | 6 bottles |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 354 / Piece Get Latest Price
| Inner Dimension | 365 x 265 x 115 mm |
| Size | 500 x 325 x 150 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red |
| Style | Mesh |
| Brand | Clean Box Ind |
| Material | Plastic |
| Capacity | 10 L |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Outer Dimensions (LXWXH) | 203X305X203 mm |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Clean Box Ind |
| Design Type | Double Wall |
| Pattern | Perforated |
| Style | Solid Box |
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 1 kg |
| Capacity | 25 L |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Inner Dimension | 565 x 365 x 170 mm |
| Size | 600 x 400 x 150 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Style | Mesh |
| Brand | Clean Box Ind |
| Material | Plastic |
| Weight | 10 kg |
| Capacity | 10 L |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Inner Dimension | 565 x 365 x 170 mm |
| Size | 600 x 400 x 150 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Crate Type | Foldable |
| Style | Solid Box |
| Brand | Clean Box Ind |
| Material | PP |
| Storing Material | Edible |
| Capacity | 75 L |
₹ 103.80 / Piece Get Latest Price
| Inner Dimension | 565 x 365 x 170 mm |
| Size | 600 x 400 x 150 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Crate Type | Foldable |
| Style | Solid Box |
| Brand | Clean Box Ind |
| Material | Plastic |
| Storing Material | Non-Edible, Edible |
| Capacity | 5 L |
₹ 443 / Piece Get Latest Price
| Foldable | Yes |
| Capacity | 20 ML |
| Size (LXWXH) | 400X300X200 mm |
| Size | 500 x 325 x 250 mm |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Clean Box Ind |
| Weight | 30 kg |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Polypropylene (PP) |
Jignay H Dave (Director)
Clean Box Ind
LS No 102, Opp Zydus, Chachar Wadi, Vasna Chacharwadi, Sanand
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India