Our product range includes a wide range of bins on louvre panel stand, panda shelf bin psb 601, alkon supra bins, storage bin 35 ( fpo bin), alkon supra bin sb 1 and plastic storage bin.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Shelf |
| Rack Height | 1560 |
| Brand | Clean Box Ind |
| Total Bins | 40 |
| Outside Dimensions | 600 x 425 x 300 mm |
| Inside Dimensions | 293 x 282 x 130 mm |
| Material Thickness | 2 mm |
| Mobility | Stationary |
| Sided | Double Sided |
| Finish | Powder Coated |
| Bin Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 100kg |
| Load Capacity per Shelf | 25 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Shelf |
| Capacity | 10kg |
| Brand | Clean Box Ind |
| Outside Dimensions | 600 x 425 x 300 mm |
| Inside Dimensions | 615 (L) x 100 (W) x 60 (H) |
| Material Thickness | 1.5 mm |
| Volume Per Box CBM | 0.0869 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Shelf |
| Capacity | 10 Kg |
| Brand | Clean Box Ind |
| Color | Blue |
| Outside Dimensions | 435 x 425 x 215 mm |
| Inside Dimensions | 293 x 210 x 130 mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Dimension | 900 x 900 x 800 mm |
| Structure | Open |
| Stackability | Stackable |
| Color | Red |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 50 Kg |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Clean Box Containers Ind Private Limited |
Technical Details:
Dimensions OD - 300x210x160 mm
Effective Height 85 mm
Colors Blue, Grey, Customization available
Features - Small Bins to be used in assembly line & for storage of small components.
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Shelf |
| Capacity | 5kg |
| Brand | Clean Box Ind |
| Inside Dimensions | 293 x 282 x 130 mm |
| Material Thickness | 1.5 mm |
| Volume Per Box CBM | 0.0458 |
| Slots for Partition | 1 |
| Outside Dimension In mm Height | 125 (L) x 100 (W) x 60 (H) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 60 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Stackable | No |
| Partition Type | Without Partition |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red |
| Lid Type | Without Lid |
| Thickness | 3 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Plastic |
| Capacity | 25kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Clean Box Containers Ind Private Limited |
Technical Details:
Dimensions OD - 200x126x100 mm
Effective Height 50 mm
Colors Blue, Grey, Customization available
Features - Small Bins to be used in assembly line & for storage of small components.
We are engaged in offering a wide range of Clean Box Containers Ind Private Limitedto our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Bin Type | Dustbin |
| Lid Type | With Lid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red |
| Brand | Plastic Storage Bin |
| Capacity | 50 Kg |
| Material | Plastic |
| Thickness | 20mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Rack Height | 2160 |
| Load Capacity per Shelf | 10 |
| Total Bins | 40 |
| Rack Material | Mild Steel (MS) |
| Number of Shelves | 5 |
| Mobility | Stationary |
| Sided | Double Sided |
| Finish | Powder Coated |
| Bin Material | Plastic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Panel Material | Mild Steel |
| Louver Type | Fixed Louver |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Shape | Square |
| Color | Light Grey RAL 7035 |
| Blade Width | 25 mm |
| Application Area | Facade |
| Usage/Application | Storage |
| Features | These louvre panels can be easily fitted on walls |
| Capacity | 5 L |
| Material | The Louvre Panels are made from 1.5mm (T) CRCA steel duly powder coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Kg |
| Material | Plastic |
| Color | Blue |
| Size/Dimension | 230 x 150x 127 mm |
| Product Code | BIN 25 |
| Usage/Application | PARTS |
| Shape | Rectangular |
Technical Details:
Dimensions OD - 230 x 150x 127 mm
Effective Height 62 mm
Colors Blue, Grey, Customization available
Features - Small Bins to be used in assembly line & for storage of small components.
Jignay H Dave (Director)
Clean Box Ind
LS No 102, Opp Zydus, Chachar Wadi, Vasna Chacharwadi, Sanand
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India